More

  Rasattepe

  Rasattepe, Anıtkabir’in yapılacağı mevki olarak belirlenmesinde inşaat mühendisi milletvekili Mithat Aydın’ın çabası ve teklifi ile gerçekleşti. Mithat Aydın tepenin kentsel morfoloji açısından alternatifler arasında en uygun yer olduğunu belirtmiştir.

  Anıtkabir’in yeri ile ilgili olarak karar alma sürecinde Başbakanlık Müsteşarının başkanlığında bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon şehir planlamacıları, bilim adamlarının görüşlerine başvurarak rapor topladılar. CHP Parti grubunun milletvekillerinden oluşan bir komisyonun raporları değerlendirerek Parti Grubuna bir rapor hazırlamaları neticesinde Anıtkabir’in yapılacağı yere karar verilmiştir.

  Anıtkabir Parti Grubu Komisyonunda, meselenin çözümünün rasyonellikten çıkıp duygusal bir alana kaydığı gözlenmektedir. Bazı komisyon üyeleri Çankaya düşüncesini savunması ve bunun Atatürk’ün sözlü vasiyeti olduğunu, bütün hayatında Çankaya’dan ayrılmadığını, ölümünden sonra da Çankaya’dan ayrılmaması gerektiğini savunuyorlardı.

  Çankaya görüşünü savunanlar gibi diğer önerileri ve Rasattepe görüşünü savunanlar da duygusal gerekçeler ile görüşlerini belirttiler. Bir milletvekilinin Rasattepe için zorlama bir bayrak metaforu yapması, bir başka milletvekilinin Rasattepe için Atatürk’ün sağlığında Bu tepe ne güzel bir anıt yeri!‛ dediğini anlatması gibi duygusal gerekçeler üretmek ihtiyacı hissedildi. Parti grubu komisyonunda rasyonel değil duygusal düşünülerek Anıtkabir yeri tespit edildiği görülmektedir.

  Neticede büyük bir anıt yapının yapılacağı yer ile ilgili karar vermeden önce zemin etüdü yapılmadı. Zemin mekaniği ve sağlamlığı konusunda hiçbir teknik inceleme yapma ihtiyacı hissedilmeden Rasattepe kararı verildi. Bu yönde bir inceleme yapılmadan karar verilmesi, Anıtkabir inşaatı sürecinde aksamalara yol açtı.

  Anıtkabir inşası ile Rasattepe manevi değeri yüksek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli merkezlerinden biri oldu. Anıtkabir, başkent Ankara’nın kimliğine simgesel katkı sağlayarak ilelebet gönüllerde yaşayacaktır.

  Son Makaleler

  İlgili Yazılar

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz