SSS

SSS (Sıkça Sorulan Sorular) bölümü Anıtkabir hakkında en çok merak edilen hususları cevaplamak için oluşturulmuştur. Anıtkabir ziyaret saatleri, Anıtkabir girişi ücretli mi?, Anıtkabir’e aşti’den, esenboğa havalanından yada tren garından nasıl gidebilirim? şeklinde ki sorular için bilgilendirme yapılmıştır. Aklınıza takılan her türlü soruyu buradan ileterek cevap bulabilirsiniz.

Anıtkabir Ziyaret Saatleri
ANITKABİR’İN ZİYARETE AÇIK OLDUĞU SAATLER
AÇILIŞKAPANIŞ
01 Şubat – 14 Mayıs09:0016:30
15 Mayıs – 31 Ekim09:0017:00
01 Kasım – 31 Ocak09:0016:00
*Covid-19 tedbirleri kapsamında tüm gerekli tedbirler alınmaktadır.

Anıtkabir yukarıda belirtilen saatler arasında her gün ziyarete açıktır. Anıtkabir’e girişler ücretsizdir.

Rehberlik Hizmetleri

Anıtkabir’e ziyarete gelen gruplar önceden Anıtkabir Komutanlığı Protokol kısmından randevu aldıklarında ücretsiz olarak rehberlik hizmeti alabilirler.

Ayrıca ziyaretçiler Sesli Rehberlik sistemini kullanarak Anıtkabir’i ayrıntılı bir şekilde gezme imkanına sahip olacaklardır. Sesli Rehberlik sistemi ücretli olup, 6 dilde hizmet vermektedir.

Araştırma, İnceleme ve Video Çekim Talepleri

ATATÜRK Özel Kitaplığı ve ATATÜRK Belgeliğinde bulunan fotoğraf ve belgeler Genelkurmay Başkanlığı’nın izini ile araştırmacılara sunulur. Müze içerisinde profesyonel çekimler izine bağlıdır.

AŞTİ’den Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Ankara’ya şehirler arası otobüs yolculuğu yaparak gelecek olanların Ankara Otobüs Terminalinde (AŞTİ) indikten sonra, terminal içerisinde bulunan Ankaray’a binerek Anadolu (Tandoğan) metro durağında inmesi gerekmektedir. Anıtkabir ziyaretçi giriş kapısıAnadolu (Tandoğan) metro durağına 10 dakika yürüme mesafesinde Anıt Caddesi üzerindedir.

AKILLI KART BİNİŞ ÜCRETLERİ
 TAMİNDİRİMLİTAM
AKTARMA
İNDİRİMLİ
AKTARMA
AKILLI KART BİR BİNİŞ ÜCRETİ3,25 TL1,75 TL1,60 TL0.75 TL
KULLAN AT BİLET BİR BİNİŞ ÜCRETİ4,00 TLYOKYOKYOK
Ankara YHT Garından Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Ankara Tren Garında indikten sonra dışarı çıktığınızda alt geçit olan Tandoğan Çarşısı içerisinden yürüyerek GMK Bulvarı’na ulaşacaksınız. Yaklaşık 50 metre ileride bulunan Anadolu (Tandoğan) metro durağı yanından Anıt caddesini takip ederek (10 dakika yürüyüş mesafesi) Anıtkabir’e ulaşılabilir.

Esenboğa Havaalanından Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Anıtabir’e ulaşmak için iki farklı alternatifi değerlendirebilirsiniz. Bunlardan ilki 442-A Aşti Belkoair otobüsüne binerek son durak olan Aşti’de inerek Ankaray vasıtasıyla Anadolu (Tandoğan) metro durağında inmesi gerekmektedir. Anıtkabir ziyaretçi giriş kapısıAnadolu (Tandoğan) metro durağına 10 dakika yürüme mesafesinde Anıt Caddesi üzerindedir.

İkinci alternatif 442-K Kızılay Belkoair otobüsüne binerek son durak olan Kızılay’da inmek gerekir. Kızılay’dan taksi ile Anıtkabir’e gitmek en makul hal tarzı olacaktır.

-Belkoair otobüs bilet fiyatı 12,00 TL (KDV dahil),

-Ankara genelinde her takside bir elektronik taksimetre bulunur. 2021 itibariyle güncel taksi açılış ücreti 4.6 TRY olup kilometre başına tarife 3.4 TRY dir. Taksi ücretleri tüm Ankara için geçerlidir. Kızılay-Anıtkabir taksi ücreti 17-18 tl tutacaktır. Havaalanından direk Anıtkabir’e taksi ile ulaşımın ortalama ücreti 120 tl dir.